Czy wiesz, że kilka prostych ćwiczeń oddechowych wykonywanych codziennie w miejscu Twojej pracy oraz w domu eliminuje stres, chaos, lepiej dotleniając potrzebujące komórki, zmniejszając objawy bólów głowy, migren, bólów mięśniowych, nadciśnienia, chrapania, astmy, duszności oraz płytkiego oddechu?
Czy wiesz, że masz wpływ na eliminację swojego stresu ?
Czy wiesz, że masz możliwość wprowadzić siebie w stan harmonii, spokoju i lepszej komunikacji z otoczeniem?
Proste ćwiczenia oddechowe wykonywane w pracy, w domu, przed snem
wprowadzają w stan głębokiego relaksu, odprężenia, wspierają głębokość i jakość
snu. Człowiek wyspany to człowiek witalny z pozytywną energią rano oraz
gotowością do podejmowania się wzywań dnia codziennego.
Część ćwiczeń podnosi poziom energii, koncentracji, skupienia, uważności co bardzo
pozytywnie wpływa na efektywność pracy oraz komunikacji z w zespole, z otoczeniem oraz współpracownikami.
Sposób, jakim oddychasz wpływa na to jak żyjesz – piękne i prawdziwe.
W rzeczywistości oddech jest pierwszą i najbardziej podstawową funkcją autonomiczną, wpływającą na umysł, ciało i poziom energii. Prawidłowe wzorce oddechowe przyczyniają się do efektywnego dotleniania komórek, czyli naszego zdrowia.
Edukacja oddechowa to bardzo ważny element, którego niestety w moim rozwoju szkolnym i sportowym zabrakło. Ale nie ma co wracać do przeszłości. Czas podzielić się tą prostą, ale skuteczną wiedzą oraz praktyką, aby ludziom żyło się lżej i efektywniej:-)
To, w jaki sposób oddychamy kiedy pracujemy fizycznie czy zdalnie przy komputerze, kiedy mówimy, prowadząc szkolenia, ale również kiedy śpimy, jest ważne i przyczynia się do naszego rozwoju zarówno zdrowotnego, mentalnego jak i zawodowego.
Chciałbym poświęcić chwilkę na bardzo ważny biologiczny fakt oddychania nosem
Czy wiesz, ze nos jest strażnikiem Twoich płuc?
Podczas lekkiego, płynnego, swobodnego wdechu przez nos dochodzi o uwalniania w Twojej jamie nosowej oraz zatokach gazu tlenku azotu, który ociepla, nawilża, filtruje powietrze z bakterii, a wpadając do oskrzeli płuc, pozwala je utrzymać w dobrej kondycji. Tlenek azotu jest również neuroprzekaźnikiem, który poszerza światło naczyń krwionośnych (rozluźnia mięśnie gładkie tych naczyń) a tym samym usprawnia przepływ krwi. W roku 1992 tlenek azotu został okrzyknięty cząsteczką roku a w 1998 grupa naukowców Louise Ignarro, Ferid Murad i Robert F. Furchgott otrzymali nagrodę Nobla za odkrycia tak ważnych dla nas właściwości zdrowotnych tego gazu.
Oddychanie nosem efektywniej pobudza pracę najważniejszego mięśnia oddechowego, czyli przepony, który pracuje, jak pompa ssąco tłocząca wspierając dyfuzję tlenu z płuc do krwi, czyli tym samym lepszego natleniania krwi.
Wzorzec oddechowy nosowo przeponowy to najlepsza kombinacja abyśmy utrzymali siebie w stanie odprężenia ale i gotowości do działania. Dochodzi do profilaktycznego i efektywnego dotleniania ciała, utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi i tętna.
Taki wzorzec pomaga nam również reagować i odpowiednio zarządzać stresem w trudnych sytuacjach dlatego, że aktywujemy przywspółczulną część układu nerwowego oraz tzw. nerw błędny, którego zadaniem jest sygnalizacja mózgu, aby uwalniać do krwi hormony odpowiedzialne za relaks, odprężenie niwelując stres z okolic klatki, brzucha czy na przykład jelit.
Jeśli podczas sytuacji stresowych przekierujesz uważność na to jak oddychasz, zacznij oddychać nosem oraz torem brzusznym, delikatnie spowolnij wdech a w szczególności wydech. To właśnie wydłużony, swobodny wydech nasz relaksuje. Podczas oddychania obserwuj bay nie napinać i nie podnosić za bardzo klatki piersiowej. Oddychanie nosem i torem brzusznym wspiera decyzyjność, lepszy stan koncentracji i komunikacje w stresującym otoczeniu.
Chciałbym teraz Tobie zadać kilka pytań
- Czy czujesz, jaki masz rytm oddechowy podczas pracy zdalnej albo fizycznej?
- Czy oddycha ci się lekko podczas pracy?
- Czy zauważasz, że oddychasz płytko?
- Jaka oddychasz w chwilach stresujących?
- Czy masz zadyszkę, czytając albo prowadząc szkolenia ?
- Zauważasz, że oddychasz nieregularnie?
- Zauważasz, że wstrzymujesz oddech podczas pracy albo mówienia?
- Czujesz, że nie wykorzystujesz w pełni swojego oddechu?
- Czy brak ci tchu, kiedy jesteś niespokojna/y?
- Czy twoja klatka piersiowa jest napięta?
- Zauważasz, że wzdychasz?
- Nie możesz zaczerpnąć satysfakcjonującego oddechu?
- Czy oddychasz ciężko z zadyszką podczas wysiłku fizycznego?
Jestem bardzo ciekaw waszych odpowiedzi.
Moją misją jest pomoc w przywróceniu oddechowej równowagi 🙂 To jest prost! Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, które są oparte o ścisłą naukę i badania. To metoda Buteyko Clinic International oraz Oxygen Advantage, których jestem certyfikowanym trenerem w Polsce.
Dla każdego z nas regularność jest bardzo względna. Ale nie martw się. Daj sobie czas na ich wykonanie. Nic nie wymuszaj i przyspieszaj. Obserwuj, ale próbuj. Po prostu wykonuj je kiedy możesz z głębszą uważnością i szacunkiem do swojego ciała oraz rytmu.
Czy podczas pracy zdalnej albo podczas szkoleń, kiedy mówisz dużo i długo, pojawia się uczucie, jakby oddech stawał się coraz płytszy, zamrożony, szyja jest zaciśnięta, klatka piersiowa i brzuch napięte, a kiedy przypomnisz sobie o oddechu, zaczynasz brać wielki oddech, bo czujesz, że brakuj ci tlenu, tchu?
Czy boli Cię wtedy głowa? Czy pojawiający się stres zaczyna paraliżować Twój zamierzony cel, kierunek, efektywność przekazu informacji?
To chwile kiedy nieświadomie czujemy, że oddech znika bo świadomie nie potrafimy albo nie wiemy jak nim zarządzać. Z jednej strony można powiedzieć, że to normalne kiedy jesteśmy skupieni i skoncentrowani na jednym zadaniu, zapominamy o reszcie.
Jednak świadome kierowanie oddechem przy lepszym udziale mięśnia przepony podczas mówienia, szkoleń, pracy wspiera rytm, spokój, odprężenie, ale również stan uważności, gotowości w lepszej komunikacji z ludźmi.
Nabierasz głębszego zaufania do siebie i otoczenia.
Pojawia się stan akceptacji nawet w chwilach, w których zdarzy ci się popełnić jakąś pomyłkę czy błąd. To ważne, że to widzisz, ale w pełnej gotowości i spokoju idziesz dalej bez poczucia wywalania siebie z rytmu, bo znika wewnętrzny auto sabotażysta, który bardzo często podcina nam nogi i progres. Oddech nosem i przeponą oraz torem brzusznym odprężą, relaksuje, ale pozwala utrzymać nam stan skupienia i uważności.
Jesteś lepiej dotleniona/y, czujesz rytm swojego oddechu.
Czujesz stan lepszego przepływu, odprężenia, ale z drugiej strony czystej uważności i gotowości do dialogu z ludźmi i otoczeniem
W ten sposób działasz ergonomicznie, zarządzasz swoją energią i stresem na poziomie mentalno – fizycznym.
Masz wpływ na swoją energię i jakość działania
Wielu moich klientów indywidualnych oraz firm, które korzystają ze szkoleń potwierdzają ten prosty oraz praktyczny mechanizm.
Byłem osobą, która oddychała bardzo źle podczas pracy czy aktywności sportowych.
Często się dusiłem, męczyłem oraz traciłem koncentrację. Ale nie wiedziałem, jak i co mam z tym zrobić pomimo tego, iż czułem, ze coś jest nie tak…. Nie wiedziałem, że profilaktyczne wykonywanie ćwiczeń tak bardzo pomaga utrzymać układ oddechowy w zdrowiu. Na szczęście poznałem nauczycieli, którzy mi pomogli to zauważyć, zaakceptować i co najważniejsze zmienić.
Wystarczy wykonać kilka ćwiczeń każdego dnia albo w tygodniu w oddzielnych blokach dnia. Ćwiczenia można wykonywać przed pracą, w drodze do pracy, w trackie pracy, w domu, w parku, klubach sportowych. Właściwie wszędzie gdzie istnieje możliwość czasowa i chęć.
Profilaktyka, regularność i uważność przyniosą długotrwałe pożądane efekty
Zdrowy oddech to dostęp do dobrego samopoczucia i zdrowia. Wspiera głęboki stan relaksu, głęboki sen oraz przywraca koncentrację i życiodajną energię. Świadome oddychanie jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia. Od Nas zależy jak integrujemy te filary i budujemy solidne fundamenty pozwalające wpływać na dobrą jakość naszego życie.
A teraz …..poczuj jak chłodniejsze powietrze delikatnie przechodzi przez twój nos i swobodnie opada w stronę płuc aktywując delikatnie przeponę i brzuch.Poczuj jak cieplejsze powietrze płynnie, lekko, swobodnie powraca do góry i ulatuje z nosa do atmosfery.
- Oddech to wdech i wydech a rytm i płynność są ich wewnętrzną relacją.
- Jeśli oddychasz lepiej, funkcjonujesz efektywniej.
- Twój progres to progres dla firmy.
- Odkryj swój potencjał oraz energię.
- Wnieś pozytywną wibrację w przestrzeń swojej pracy.
Trener naukowych metod oddechowych
Jakub Gontarski
Linki do artykułów:
https://www.businessinsider.com/successful-leaders-practice-conscious-breathing-2017-5?IR=T
https://hbr.org/2020/09/research-why-breathing-is-so-effective-at-reducing-stress
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167876018303258
https://www.thebreatheffect.com/category/science-of-breathing/