Czy czujecie się czasem zamknięci w klatce własnych płuc? Chcecie uwolnić potencjał i satysfakcję z oddechu ale nie wiecie jak?
Dr. Herbert Benson „Regulacja oddechu jest jednym z najprostszych sposobów na wywołanie reakcji relaksacyjnej, zmniejszenie stresu i niepokoju oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.”
Źródło (oryg.): Herbert Benson, The Relaxation Response, Avon Books, 1975 (wyd. oryg. s. 57).
Czy wiesz, że gdybyśmy mogli zajrzeć do wnętrza naszych płuc, zobaczylibyśmy prawdziwe miasto o gęstej sieci „uliczek” oskrzeli, pompujących tlen do miliardów „bloków” pęcherzyków płucnych? Istne “płucne science fiction”.🙌 Niestety ta miejska metropolia w organizmie coraz częściej staje się zakorkowana smogiem i toksynami a dane naukowe wskazują, że problem ten pogłębia się w zawrotnym tempie. Najnowsze statystyki z GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) oraz raporty Ministerstwa Zdrowia mówią wprost: Polska znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę zachorowań na przewlekłe choroby układu oddechowego. Brzmi niepokojąco? Tak…
Ale…pomimo problemu zmieńmy myślenie o oddychaniu bez lęku. Polecam. Zaprośmy zatem wdech nowej świadomości. Nie bójmy się oddychać. Uświadamiajmy przez ciekawość i informacje oraz edukację.
Wyobraź sobie, że Twój układ oddechowy to rozległa, malownicza łąka. Każdy wdech to świeża bryza wypełniająca ją życiem, a każdy wydech to łagodne oddanie tego, co już nam niepotrzebne. Niestety, często traktujemy tę łąkę w sposób konsumujący spychając oddech na ostatni plan “nie udanego teatru przedstawień” zanieczyszczając ją potem stresem, siedzącym trybem życia czy niedoborem snu. Czas to zmienić?
✨Podlejmy razem tę nową “łąkę świadomości oddechu”.
Zacznijmy wspólnie od mojego artykułu👇Serdecznie zapraszam
Nowy paradygmat czy zdrowa refleksja?
✅ Świadome oddychanie i pozytywna profilaktyka czyni praktyczne cuda. Czyli codzienne podlewanie płuc i krwi dobrym i pozytywnym oddechem uwalnia unikalny potencjał Twojego oddechu.
Dlaczego? Bo stajecie się ciekawi siebie podchodząc do płuc z szacunkiem!👏
Zamiast bać się chorób i czarnych scenariuszy, skupmy się na czerpaniu radości z najprostszej ale jednak fundamentalnych czynności, jaką jest oddech.
👉Profilaktyka to nie tylko wizyty u lekarza i strach! To codzienny spacer, parę minut na tarasie, czy zwykłe „otwarcie okna” naszej wyobraźni. Ale to również poranne pobudki oddechowe i wieczorne kołysanki oddechowe😴. Skieruj ciekawość w dźwięk oddechu i jego głębię. to przyciąga.
Nie myślmy ile to ma trwać. Jeśli zapominasz o oddechu to mam wspaniałą wiadomość. Oddech nigdy ale to przenigdy nie zapomina o Tobie!
✔ Więc rano zrób 10 świadomych pełnych wdechów(stojąc, wdech dłuższy niż wydech)z wdzięcznością za życie i na koniec dnia 10 spokojnych głębokich oddechów (leżąc z dłuższym wydechem).
Zanim wejdziemy razem do statku oddechowego, przebrnijmy najpierw przez kilka bardzo ważnych kwestii oraz danych statystycznych.
Wdech….
1.Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP)
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i europejskich rejestrów medycznych, POChP jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce dotyka ona nawet 2,5 miliona dorosłych. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Badania GUS wskazują ponadto, że rocznie kilka tysięcy Polek i Polaków trafia do szpitali z powikłaniami spowodowanymi tą chorobą.
2. Astma oskrzelowa to coraz częstszy gość układu oddechowego.
Statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że na astmę oskrzelową cierpi już ponad 4 miliony rodaków, a liczba ta rośnie wraz z postępującym zanieczyszczeniem powietrza oraz zmianami klimatycznymi. Dzieci i młodzież stanowią coraz większy odsetek w tej grupie. Niestety. Według Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, co dziesiąty uczeń w Polsce ma zdiagnozowaną astmę lub jej wczesne objawy.
3. „Ukryty zabójca” – smog i zanieczyszczenia. O mój kochany Wrocławiu(i nie tylko) I love You…
Trudno przejść obojętnie obok wskaźników pomiaru jakości powietrza. Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) z ostatnich lat alarmuje, że nawet 5 z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się na terytorium Polski. Wdychane pyły PM2,5 i PM10 są jak mikroskopijni wrogowie, którzy bezlitośnie niszczą nasz „wewnętrzny ogród” pęcherzyków płucnych.
Wydech…i teraz co dalej?

Geneza problemu. Co się dzieje w naszych płucach gdy…?
Wyobraź sobie, że każdy wdech to zaproszenie dla miliardów cząsteczek tlenu, które w milionach pęcherzykach płucnych (tych maleńkich „kieszonkach”) przenikają do krwiobiegu. Tam wiążą się z hemoglobiną, by niczym taksówki rozwozić tlen po całym organizmie. Gdy jednak w tym procesie pojawiają się zanieczyszczenia, toksyny lub nadmiar śluzu (typowy dla POChP i astmy), oddychanie zaczyna przypominać jazdę miejskim autobusem w godzinach szczytu – ciasno, duszno, wolno.
Dr. Konstantin P. Buteyko „Przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych – nadciśnienia, dusznicy bolesnej, astmy, chorób nerek – jest głęboki wzorzec oddychania prowadzący do pęcherzykowej hiperwentylacji. To właśnie odkryliśmy.”
Źródło (oryg.): Fragment wykładu dr. Buteyki na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym (1982), cyt. za materiałami Buteyko Clinic International
Na ironie. Tak. Można oddychać zbyt głęboko. Czy wiedzieliście o tym? Czyli to proces, w którym zbyt często na dzień i w nocy robimy zbyt wielkie i głębokie oddechy do płuc. To jest nieproporcjonalne do zapotrzebowania ciała. Jeśli oddychamy mniej razy na minutę ale świadomiej i z wiedzą to dotleniany się prawidłowo dając pęcherzykom płuc ODETCHNĄĆ czyli lepiej przepuszczać tlen do krwi i efektywniej do komórek ciała.😀
👇Od strony biochemicznej kluczowe znaczenie w utrudnieniu uwolnienia potencjału oddechu mają:👇
✔ Przewlekły stan zapalny wywołany pyłami, alergenami czy dymem papierosowym prowadzi do zwiększonej produkcji cytokin zapalnych. Za dużo tego a wtedy mam wrażenie “ołowianego oddechu”, ciężko nam. Więc czujemy duszności.
✔ Uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych przewlekła ekspozycja na szkodliwe czynniki może zaburzać proces wymiany gazowej. To jest mega nie przyjemne bo zaczynamy głównie skupiać się na szybkim i niestety często szybkim wdechem.
✔ Zmniejszona elastyczność pęcherzyków płucnych w chorobie POChP pęcherzyki tracą sprężystość oraz tzw siłę trakcyjną przez co trudniej „wypchnąć” dwutlenek węgla z organizmu i przyjąć świeży tlen. I żeby nie było. Nasz dwutlenek węgla Co2 jest niesamowicie ważny oraz istotny jeśli chodzi o zdrowy oddech i dotlenienie! Ale wymiana gazowa musi być zachowana. To jedna z podstawowych funkcji układu oddechowego. WYMIANA z atmosferą!
✅ Świadoma praca z własnym dwutlenkiem węgla jest bardzo sprytna oraz częstsze oddychanie nosem. Co2 i NO czyli dwutlenek węgla i tlenek azotu to gazu rozkurczające naczynia krwionośne i rozluźniające mięśnie gładkie układu oddechowego(tchawicy, oskrzeli i oskrzelików).
Taki proces uwalnia potencjał płuc czyli dobrego oddechu🌀
Dużo ćwiczeń np metody sławnego Dr. Butejko pomogło tysiącom pacjentów!
👏Jako trener tej między innymi metody mogę potwierdzić jak bardzo nie które ćwiczenia dają ulgę i odetchnięcie zmniejszając duszności moich klientów oraz grup. Osobiście zażegnałem astmę wysiłkową z którą się zmagałem się w sporcie i życiu przez wiele wiele lat! A jak to zrobiłem? Zaprosiłem świadomą pracę z dwutlenkiem węgla i tlenkiem azotu oraz świadomością oddechów głębokich ale funkcjonalnych. Oddech stał się moim pokarmem życia. Polecam😀
W efekcie organizm, pozbawiony odpowiedniej dawki tlenu i dobrej adaptacji na własny Co2, zaczyna powoli „dusić się od środka”. Pojawia się zadyszka, kaszel, ból w klatce piersiowej, a z czasem poważne powikłania kardiologiczne.
Aby lepiej zrozumieć skalę problemu, warto przywołać dane naukowe ale uwaga…z lekkim oddechem🌀
✅ Pomimo takiej skali nie wzbudzajmy dramaturgii tylko wzajemnie się uświadamiajmy z ciekawością ma wiedzę i praktykę. Mamy wspólna misję!
✔ Według WHO, na całym świecie co roku z powodu POChP umiera 3,2 miliona osób.
✔ W Polsce, zanieczyszczenia powietrza i choroby układu oddechowego odpowiadają nawet za ok. 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie (dane Europejskiej Agencji Środowiska).
✔ Prognozy na kolejne lata są mało optymistyczne jeśli nie poprawimy jakości powietrza i nie zainwestujemy w zdrową profilaktykę ćwiczeń oddechowych, liczba chorych na astmę i POChP będzie wciąż rosła. Ale weźmy teraz pozytywny wdech…i zaufajmy że będzie lepiej. Już jest lepiej. Świadomość oddechowa w Polsce bardzo się zwiększa począwszy od programów szkołach, w miejscach pracy, wyjazdowych kursów i innych.
Wszystko to sprawia, że kwestia oddechu staje się czymś więcej niż tylko aktem biologicznym czy “wyjazdową egzotyczną przygodą”. To ogromny pojazd zbiorowej świadomości oddechu na rzecz społecznego dobra dla naszych wspólnych komórek😀 To droga do wolności i ulgi oraz uwolnienia naturalnego potencjału twojego oddechu!

Czego nam potrzeba globalnie i lokalniej w stronę zmiany?👇
Dr. Andrew Weil „Jeśli miałbym ograniczyć swoje rady dotyczące zdrowszego życia do jednej wskazówki, byłaby to po prostu nauka prawidłowego oddychania.”
Źródło (oryg.): Andrew Weil, Breathing: The Master Key to Self-Healing, Sounds True, 1999.
Edukacja i profilaktyka pro oddechowa. Więcej mówmy i dzielmy się tematyką oddechu.
- Ochrona powietrza. O władzo puk puk. Jest tam kto?🤦
- 🤸 Aktywność fizyczna i zdrowy styl życia. Tak ale bez obsesji i nachalności trenerów i guru😴Szanujmy gotowość oraz predyspozycje do zmiany każdego człowieka. Nie zawalajmy “dobrocią” przez wzbudzanie strachu. Świadomość pewnych problemów wystarczy. Więc działajmy ale szacunkiem do siebie.💖
- Innowacje w diagnostyce i terapii. Potrzebujemy dalszych badań i profilaktyki. Ale nie tylko maszyn czy kolejnych aplikacji, które “wszystko zrobią za nas”!!!!! Ćwiczeń, świadomej praktyki, warsztatów i wspólnych spotkań, debat oraz zbiorowego zainteresowania.
- Współpraca interdyscyplinarna. “Półświatek oddechowy” nie może plewić tylko na własnym ogródku. Otwórzmy swoje bramy i drzwi i rozmawiajmy pomimo różnic w profesji, funkcji czy misji które mamy. Łączy nas oddech!!!
✅ Dlaczego warto działać już teraz?
Zastanów się, co czujesz, kiedy nagle brakuje Ci powietrza. Poczuj to teraz. Krótkotrwała panika, ból i desperackie poszukiwanie kolejnego wdechu? Osoby cierpiące na POChP czy astmę oraz duszności doświadczają tego niemal codziennie. Nie odkładajmy uważności na nich na później. Oddech to fundament naszego istnienia, a brak tlenu to droga w jedną stronę, bez przystanków na poprawę.
✅ Profilaktyka bez dramatu = radość zamiast strachu. TAK.
✔ Otwórz się na ciekawość oddechu i ruchu: delikatna gimnastyka, regularne spacery, taniec. Wszystko, co sprawia, że Twoje płuca nabierają lekkości.
✔ Pamiętaj o wentylacji pomieszczeń: wpuść do domu trochę świeżości, tak jak zapraszasz przyjaciół na herbatę. Oczywiście kiedy są alarmy smogowe raczej nie. Ale uwaga: jeśli, któregoś dnia powietrze jest zanieczyszczone bardziej tym bardziej oddychaj nosem, powoli, lekko. Będziesz naturalnie filtrować powietrze z niebezpiecznych substancji i bakterii.
W tym wypadku oddech ustami nie ma żadnej bariery!
✔ Zielone otoczenie: nawet mały kwiatek na parapecie czy drzewo za oknem stanowią dla płuc prawdziwe „stacje ładowania”.
✅ Dlaczego warto dbać regularnie o „wewnętrzną łąkę własnych płuc” aby uwolnić potencjał oddechu?
👉Lepsze dotlenienie organizmu. Gdy świadomie wypełniasz płuca, Twoje komórki świętują przyjęcie tlenu, a mózg dostaje zastrzyk energii.
👉Uspokojenie umysłu. Każdy wdech to chwila wytchnienia, niczym głęboki łyk świeżej wody dla spragnionego ciała.
👉Naturalna regeneracja. Poprzez odpowiednie ćwiczenia oddechowe wzmacniasz przeponę i mięśnie klatki piersiowej, a Twoje płuca stają się bardziej elastyczne. polecam gimnastykę płuc.
✅ Bądź ambasadorem dobrych nawyków🌞
😀 Dziel się tą wiedzą z bliskimi, motywuj do wspólnego odkrywania lepszego oddechu.
😀 Zamiast narzekać na smog i zagrożenia – zainspiruj innych, by co jakiś czas robić wspólną gimnastykę oddechową czy sobotni wypad do lasu.

🌀BONUSOWY PORADNIK ODDECHOWY:👇
Potencjał Twojego oddechu tkwi w ciekawości do zmiany. Ale kluczem jest zmiana nawyków!
- Ćwiczenie „4-7-8”Wdech przez 4 sekundy, przytrzymanie powietrza przez 7 sekund, powolny wydech przez 8 sekund. Działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu ale też w środku dnia wspiera w wyciszaniu układu nerwowego i natłoku myśli. 5 minut.
- Oddychanie przeponowe (brzuszne. Połóż ręce na brzuchu i okolicach dolnych bocznych żeber. Zrób spokojny wdech tak, by poczuć wyraźne uniesienie dłoni. To świetne „doładowanie energii” i zaproszenie harmonii w stresujących chwilach. Dotlenienie komórek lepsze przez lepszy udział mięśnia przepony!5 minut.
3. I uwaga ćwiczenie a raczej podróż oddechowa prze krainy wyobraźni. Pamiętaj, że czasem wspaniale jest łączyć oddech wyobraźnią. To jest bardzo przyjemne👇
„Fala Spokoju”
Teraz zaproś się na plażę własnej wyobraźni. Przed Tobą rozległe morze – niebo i woda stapiają się w jedną, bezkresną całość. Fale łagodnie kołyszą się, a Twoje oddechy zaczynają falować w podobnym rytmie.
“Zanurzenie w chwili obecnej“
- Usiądź (lub połóż się, jeśli masz taką możliwość), tak abyś czuł(a) się maksymalnie wygodnie.
- Zrób krótki wdech przez nos, a następnie natychmiastowe wydechy przez usta, czując, jak drobinki powietrza prześlizgują się po Twoich wargach.
“Fala natarcia i odpływu“
- Teraz wdech wydłuż do sześciu sekund, tak jakbyś czekał(a), aż spokojna fala dojdzie do brzegu Twojego ciała.
- Przytrzymaj powietrze w płucach na trzy sekundy – to moment, w którym fale osiągają szczyt.
- Kiedy już poczujesz, że nadchodzi czas wydechu, wypuszczaj powietrze powoli przez usta (również do sześciu sekund), wyobrażając sobie cofającą się falę, która delikatnie masuje piaszczystą plażę.
“Odkrywanie głębin“
- W trakcie wydechu rozluźnij ramiona, szyję i mięśnie twarzy – pozwól, by Twój umysł płynął wraz z falą spokoju. Obserwuj stając się świadkiem tego zdarzenia.
- Powtarzaj sekwencję przez 5–10 cykli, stając się obserwatorem nadmorskiego spektaklu w swoim wnętrzu.👌
💖 Oddychanie to nasz wewnętrzny kompas – wskazuje drogę do spokoju i harmonii. Dbaj o swoją „wewnętrzną łąkę oddechu”, wypełniając ją życiodajnym tlenem. Dzięki pozytywnemu podejściu i regularnym ćwiczeniom oddechowym, zyskasz odporność, energię i radość bez straszenia się chorobami.
Weź głęboki wdech, zwolnij na chwilę i poczuj, ile dobrego może Ci przynieść świadome oddychanie. To najlepszy prezent, jaki możesz dać sobie i swoim płucom!

✅ Pomagam wdrażać szkolenia świadomego oddychania w firmie👇
Zapraszam do kontaktu👍