Sesje oddechowe we Wrocławiu

oddech
ruch
transformacja

KURS ŚWIADOMEGO ODDYCHANIA Z TRENEREM ODECHOWYM JAKUBEM GONTARSKIM

Świadome oddychanie jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia. W rzeczywistości oddech jest pierwszą i najbardziej podstawową funkcją autonomiczną, wpływającą na umysł, ciało i potencjał osobisty. Jako nauczyciel lub pracownik służby zdrowia, niezależnie od tego, czy specjalizujesz się w jodze, pilatesie, fizjoterapii, zdrowiu psychicznym, sportach i dobrym samopoczuciu, wystąpieniach publicznych, coachingu, trening oddechowy dla firm np. Oxygen Advantage® oraz Buteyko Clinic Intenational® przyniesie Tobie, Wam wiele fizjologicznych korzyści. To tylko kwestia praktyki i systematycznych  powtórek.

JAKIE KORZYŚCI PRZYNOSI KURS ŚWIADOMEGO ODDYCHANIA W FORMIE WARSZTATÓW WE WROCŁAWIU?

Funkcjonalne oddychanie często stanowi brakujące ogniwo pod względem sprawności i jakości życia.  Zoptymalizuj swoją wydajność. Doświadcz lepszego snu i lepszej jakości życia. Zwiększ swoją energię, poziom koncentracji, oraz zmniejsz niepokój i stres  Redukuj przyczynę zadyszki i tzw. „ściany oddechowej” oraz wielu typowych dolegliwości zdrowotnych za pomocą terapii oddechem we Wrocławiu

sesje oddechowe z techniką Butejki

Budeyko-logo-150x150
Praktyka oddechowa Buteyko Clinic International nazwana na cześć dr. Konstantina Butejki. Był to radziecki lekarz pochodzenia ukraińskiego, twórca metody, leczącej choroby wynikające z hiperwentylacji, m.in. astmę, nadciśnienie tętnicze, migreny, choroby układu oddechowego, nerwowego i krwionośnego. Metoda Butejki opiera się na ogromnej roli dwutlenku węgla w ciele człowieka i efekcie Bohra.Metoda Butejki składa się z serii ćwiczeń oddechowych i wytycznych opracowanych specjalnie w celu zmniejszenia nadmiernego oddychania (nazywanego klinicznie „przewlekłą hiperwentylacją”). Prosty fakt jest taki, że wiele osób oddycha zbyt dużo, co zmienia naturalny poziom gazów we krwi, ogranicza dostarczanie tlenu do tkanek i narządów oraz powoduje zwężenie mięśni gładkich otaczających naczynia krwionośne i drogi oddechowe. Może to prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Przywrócenie normalnej objętości oddechowej i przejście z oddychania przez usta na nos pomaga złagodzić te problemy zdrowotne.

Pożegnaj problemy zdrowotne dzięki warsztatom oddechowym
we Wrocławiu i online

Zażegnaj: hiperwentylację, świszczący oddech, kaszel, astmę wysiłkowa, bezdech senny, nadciśnienie, uciski w klatce piersiowej, duszności, nieżyt nosa, ziewanie, chrapanie, chroniczny ból głowy, migrenę, brak koncentracji, brak energii. Regularna terapia oddechowa przyniesie wiele widocznych, funkcjonalnych korzyści na poziomie Twojego oddechu, jakości snu, efektywności w Twojej pracy, rekreacji i komunikacji z otoczeniem. Pozytywna dyscyplina, samodzielne ćwiczenia każdego dnia przyniosą zamierzoną transformację na wielu poziomach Twojej fizjologii i anatomii.

Biochemia – Biomechanika – Rytmika oddechowa

Nadmierne oddychanie ustami i górnym torem oddechowym (przy ciągłym napinaniu klatki piersiowej) przyczynia się do nadmiernego zmęczenia mięśni oddechowych międzyżebrowych wdechowych, wydechowych oraz szyjnych. Oddychanie takim wzorcem oddechowym zwiększa skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych tętnic, mięśniówki tchawicy oraz oskrzeli co powoduje zmniejszenie „ światła” dróg oddechowych, cięższy i nieefektywny(względem chemio dynamicznej ważnej różnicy gradientu ciśnień) transport powietrza z tlenem do pęcherzyków płucnych co w konsekwencji zmniejsza procesy dyfuzyjne tlenu do krwi w barierze kapilarno – pęcherzykowej. 

Podczas hiperwentylacji(czyli nadmiernego przewietrzania płuc z Co2), stężenie parcjalne dwutlenku gazu we krwi tętniczej zmniejsza się znacząco, co paradoksalnie prowadzi do ograniczonego transportu tlenu do pracujących mięśni i organów zgodnie z biochemicznym prawem i efekt Verigo –  Bohra. Wynikiem takiego procesu jest odczucie głodu tlenowego. Więc np. podczas zadyszki wydaje nam się, że jeśli przyspieszymy i zwiększymy częstość oddechów na minutę to zaspokoimy metaboliczną tlenową potrzebę komórek. W rezultacie zachodzi odwrotny skutek (czyli zwiększa się” powinowactwo” tlenu do białek krwinek czerwonych i trudniej molekułom tlenu „ odczepić się od oxyhemoglobiny”. CO2(oraz bardzo ważny inhibitor alleosteryczny 2,3 DPG bifosfoglicerynian) bierze czynny udział w zmianie „ powinowactwa ” tlenu do oxyhemoglobiny wspierając tym samym  uwalnianie tlenu i jego transport do potrzebujących komórek. 

Najważniejszymi buforami krwi są dodatnie jony wodoru(H+) kwas węglowy (H2Co3) oraz dalej wodorowęglan HCo3- ich prawidłowe reakcje przy wsparciu enzymu anhydrazy węglowej przyczyniają się do równowagi kwasowo – zasadowej krwi i prawidłowym jej ph 7,35-45. Chemoreceptory centralnego oraz obwodowego ośrodka oddechowego(pień mózgu i kłębki tętnic szyjnych i łuku aorty) które są zbyt wrażliwe na podwyższony poziom Co2 oraz ph krwi, wysyłają impulsy do nerwu przeponowego aby mięsień ten przyspieszał swoją pracę jako pompa ssąco tłocząca.

Jaki jest cel poprawy oddechu?

Celem ćwiczeń jest: zmiana wzorców oddechowych na funkcjonalne, przywrócenie rytmicznego oddechu nosowo przeponowego z  płynniejszą aktywacją nerwu przeponowego przy udziale nerwu błędnego, endogenna produkcja tlenku azotu, który ociepla, nawilża i oczyszcza  wlatujące powietrze, odlepianie i poszerzanie  naczyń krwionośnych oraz relaksacja mięśni gładkich tych naczyń, zwiększenie światła dróg oddechowych tchawicy i wszystkich generacji oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych, zwiększona tzw podatność i sprężystość pęcherzyków płuc( białko surfaktant), aktywacja pneumocytów typu II wspierających funkcję regeneracyjną. 

Na poziomie biochemicznym celem jest łagodna adaptacja chemoreceptorów oddechowych do wyższego stężenia Co2, obniżenia ph krwi, wzrost H+ i tym samym spowolnienie ilości oddechowych na minutę przy jednoczesnej efektywności oddechów przeponowych z wykorzystaniu około 150 – 180 ml powietrza z tzw „ przestrzeni martwej” narządów oddechowych, efektywniejsze procesy dyfuzyjne oraz perfuzyjne pomiędzy gazami a krwią oraz lepszy transport O2 do komórek(w szczególności ośrodków mózgowych, serca, płuc, wątroby), głębszy relaks, głębszy sen, eliminacja stresu, spokój, witalność. 

Najczęstsze objawy dysfunkcyjnego oddychania to:

 • Układ oddechowy: świszczący oddech, duszność, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, częste ziewanie, chrapanie(cofnięty język) i bezdech senny. 
 • Układ nerwowy: zawroty głowy, słaba koncentracja, drętwienie, pocenie się, mrowienie rąk i nóg, omdlenia, drżenie i bóle głowy. 
 • Układ krwionośny szybkie bicie serca, ból i ucisk w klatce piersiowej, nieregularne bicie serca, palpitacje 
 • Umysł: stany lękowe, napięcie, depresja, niepokój i silny stres. 
 • Inne ogólne objawy: suchość w ustach, zmęczenie, bóle głowy, koszmary senne, sucha swędząca skóra, spocone dłonie, skurcze, ogólne osłabienie i przewlekłe zmęczenie.

Metoda Butejki polega na przywróceniu prawidłowych wzorców oddechowych: oddech przez nos i oddech przeponowy, który aktywuje parasympatyczną część układu nerwowego wprowadzając ciało w stan relaksu, oraz przywrócenie prawidłowej objętości oddechowej, co pomaga lepiej dotlenić wszystkie komórki. Metoda Butejki pomaga poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, m.in.

 • wysokie ciśnienie, tachykardia
 • astma, nieżyt nosa, alergie
 • chrapanie, bezdech senny
 • ataki paniki, niepokój
 • stres oraz PTSD
 • migreny oraz bóle głowy 
 • bóle mięśni

Korzyści ze stosowania metody oddychania Butejki:

 • Więcej energii
 • Jaśniejszy umysł
 • Większa koncentracja
 • Lepsza jakość głębokiego snu
 • Spokój, redukcja stresu
 • Wyrównanie ciśnienia krwi i tętna
 • Poprawa wydolności fizycznej
 • Drożne górne drogi oddechowe
 • Aktywniejszy mięsień przeponowy
 • Relaksacja mięśni gładkich 
 • Aktywacja nerwu błędnego i przywspółczulnego
 • Powrót do zdrowej wagi
 • Wzmocniony układ immunologiczny

sesje oddechowe z trenerem personalnym.

Metoda dla sportowców, zawodników,
tancerzy i osób aktywnych fizycznie

Oxygen Advantage® to naukowa terapia oddechowa poprawiająca wydajność naszych procesów fizjologicznych i biomechanicznych ciała. To autorski program stworzony przez Patricka McKeowna, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie oddychania oraz autorem książek, publikacji i artykułów naukowych poświęconych min. zmianom dysfunkcjonalnych wzorców oddechowych. To metoda wspierająca profesjonalnych sportowców, zawodników sportów walk, pasjonatów sztuki walk, tancerzy, aktorów oraz ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami rekreacji i nie tylko.

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z TECHNIKI ODDECHOWEJ OXYGEN ADVANTAGE?​

To ścieżka oddechu OCZYSZCZONEGO, BEZ ZADYSZKI PODCZAS WYSIŁKU, LEKKIEGO, SPOKOJNEGO, RYTMICZNEGO I ZINTEGROWANEGO dedykowana jest dla każdego bez względu na wykonywany zawód. Zmień technikę oddechową i oddychaj zdrowiej, lekko, swobodnie, głęboko, rytmicznie, łagodnie oraz efektywniej. Zażegnaj: hiperwentylację, świszczący oddech, kaszel, astmę wysiłkowa, bezdech senny, uciski w klatce piersiowej, duszności, nieżyt nosa, migrenę, brak koncentracji, brak energii. Jakość oddechu a codzienne życie:

Jak poprawić objętość oddechową i zapanować nad oddechem w stresie?

Świadomy oddech wykorzystywany także w metodzie Oxygen Adventage pozwala poradzić sobie z biochemią i biomechaniką podobnie jak metoda Buteyki za sprawą pracy z oddechem. Mowa tu nie tylko o aspektach zdrowotnych, ale również emocjonalnych, ponieważ poprzez oddech świadomy mamy możliwość eliminacji niekorzystnych następstw ataków paniki czy hiperwentylacji związanej ze stresem. Za sprawą trenerów oddechu, a jednym z nich jest Jakub Gontarski, masz możliwość wypracowania odpowiedniej rytmiki w zasadzie wdech i wydech, z wykorzystaniem przepony.

Co zyskasz, dzięki wykorzystaniu relaksacyjnych technik oddechowych?

 • transformacja dysfunkcjonalnych wzorców oddechowych: hiperwentylacja, świszczący oddech, kaszel, astma wysiłkowa, bezdech senny, uciski w klatce piersiowej, duszności, nieżyt nosa, ziewanie, chrapanie, zwężenie oskrzeli i pęcherzyków płucnych
 • poprawa funkcjonalnych wzorców oddechowych oraz ich pozytywnym wpływem na   procesy biochemiczne oraz biomechaniczne naszego organizmu: pneumatyka naszej przepony, rozumianej jako pompy ssąco – tłoczącej
 • opanowanie i zmniejszenie astmy wysiłkowej, duszności, bezdechu sennego i zwężonych oskrzeli oraz naczyń krwionośnych
 • zwiększenie wydolności tlenowej i beztlenowej – zmniejszenie wrażliwości na hiperkapnie i hipoksję
 • mniejsze odczucie zadyszki w trakcie ćwiczeń fizycznych
 • odlepianie naczyń krwionośnych(szersze światło naczyń), lepszy pływ krwi, sygnalizacji baroreceptorów: tlenek azotu i dwutlenek węgla
 • efektywniejszy  transport tlenu do komórek – organów – pracujących mięśni
 • wyższy pułap tlenowy VO2 max
 • późniejsze wystąpienie objawów zmęczenia i wyższy próg mleczanowy(lepsza tolerancja na kwasicę mięśniową)
 • zmniejszenie objawów hiperwentylacji, lepsza praca wentylacyjna i perfuzyjna oraz pojemności minutowej naszych płuc
 • regulacja kwasowo – zasadowa naszych komórek i ph krwi( relacja jonów wodoru i wodorowęglanów)
 • zmniejszenie ryzyka urazów i kontuzji
 • prawidłowe utrzymanie sprawności w trakcie odpoczynku i regeneracji
 • lepsze radzenie sobie ze stresem, poprawa skupienia i zdolności koncentracji w czasie treningów, zawodów, rekreacji oraz w życiu codziennym

Korzyści ze stosowania metody Oxygen Advantage:

Podobnie, jak w przypadku metody Buteyko, za sprawą Oxygen Advantage masz możliwość zadbać o swoje zdrowie fizyczne, ale też psychiczne. Mianowicie poprzez stosowanie wskazanych technik relaksacyjnych opartych na oddechu możesz poprawić swoją wydolność fizyczną, wzmocnić układ odpornościowy, a także zyskać dodatkowy zastrzyk energii, jaśniejszy umysł lepszą koncentrację i jakość snu oraz zapanujesz nad stresem i atakami paniki. 

Po co trenować oddech we Wrocławiu bądź online?

Zmień wzorce oddechowe i oddychaj zdrowo, lekko, swobodnie, głęboko, rytmicznie, łagodnie oraz efektywniej. Zażegnaj: hiperwentylację, świszczący oddech, kaszel, astmę wysiłkowa, bezdech senny, uciski w klatce piersiowej, duszności, nieżyt nosa, ziewanie, chrapanie, chroniczny ból głowy, migrenę, brak koncentracji, brak energii.

Regularna praktyka oddechowa przyniesie wiele widocznych, funkcjonalnych korzyści na poziomie twojego oddechu, jakości snu, efektywności w twojej pracy, sporcie,  rekreacji i komunikacji z otoczeniem. Pozytywna dyscyplina, samodzielne ćwiczenia każdego dnia przyniosą zamierzoną transformację na wielu poziomach twojej fizjologii i anatomii.

Mniejsze odczucie zadyszki w trakcie ćwiczeń fizycznych

Odlepianie naczyń krwionośnych, lepszy dopływ krwi, sygnalizacji baroreceptorów: tlenek azotu i dwutlenek węgla

Lepszy transport tlenu do komórek – organów – pracujących mięśni

Wyższy pułap tlenowy VO2 max

Późniejsze wystąpienie objawów zmęczenia i wyższy próg mleczanowy(lepsza tolerancja na kwasicę mięśniową)

Zmniejszenie ryzyka urazów i kontuzji

Prawidłowe utrzymanie sprawności w trakcie odpoczynku i regeneracji

Opanowanie i zmniejszenie astmy wysiłkowej, duszności,  bezdechu sennego i zwężonych oskrzeli oraz naczyń krwionośnych

Zmniejszenie objawów hiperwentylacji, lepsza praca wentylacyjna i pojemności minutowej naszych płuc

Regulacja kwasowo – zasadowa naszych komórek i ph krwi( relacja jonów wapnia i wodorowęglanów)

Zwiększenie wydolności tlenowej i beztlenowej – zmniejszenie wrażliwości na hiperkapnię i hipoksję

Zadbaj o swoje zdrowie i swój oddech już od dzisiaj

co mówią inni o treningu oddechowym?

To transformacja, w życiu codziennym oraz w Twoim treningu.

Kuba sprawnie przeprowadził mnie przez kurs oddychania, w dwa miesiące usprawniając mój oddech o wymierne w skali bolt 100 procent!!! Jestem astmatyczką, od 25 lat biorę leki wziewne rano i wieczorem, do Kuby trafiłam za namową lekarza! - niech pani spróbuje metody Buteyko gdyż nie ma już większych dawek leku...Polecam z całego serca.
Basia Kisiel
Jestem po cyklach sesji oddechowych i efekty są super! Kuba ma tak ogromną wiedzę i przekazuje ją w sposób zrozumiały i klarowny, nikt tak nie potrafi zmotywować i wesprzeć człowieka w pracy nad sobą. Jeden z ciekawszych ludzi jakich poznałam w życiu. Jeśli chcecie poprawić swoje zdrowie i jakość życia to walcie jak w dym!
POLECAM BARDZO!
Iza Świerad