Warsztaty sprawnościowe we Wrocławiu
Opierając się na naszym doświadczeniu z różnych tradycji ruchowych, uczymy się, jak obudzić, uwolnić i wzmocnić potencjał tkwiący w naszych instynktach, pamięci ciała, logice i zdolności adaptacyjnej. Ten język rozumiemy jako fizyczne koherentne pole w zróżnicowanej cielesnej komunikacji, która staje się świeżym dialogiem pomiędzy autonomią jednostki a symbiozą w relacji.

fundamenty treningów sprawnościowych
Trening obejmuje:
- Praktyka bezruchu i ciszy
- Orientacja w przestrzeni
- Ewolucyjne wzorce ruchowe
- Koordynacja motoryczna
- Timing + rytm
- Budowanie siły i stabilizacji
- Równowaga + lokomocje
- Zdrowy kręgosłup + zdrowe stawy
- Kreatywność ruchowa
programy warsztatów sprawnościowych
Ruch w sztuce – Sztuka Ruchu

struna ciała
To praktyka Człowieka-Wojownika–Performera
To koherentna ścieżka wieloletniej praktyki sztuk walki, sportu, tańca, teatru fizycznego, praktyk psychosomatycznych, poszukiwań, pytań, wątpliwości, projektów edukacyjno-badawczych prowadzonych w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Opierając się na naszym doświadczeniu z różnych tradycji ruchowych uczymy się, jak obudzić, uwolnić i wzmocnić potencjał tkwiący w naszych instynktach, pamięci ciała, logice i zdolności adaptacyjnej. Ten język rozumiemy jako fizyczne koherentne pole w zróżnicowanej cielesnej komunikacji, która staje się świeżym dialogiem pomiędzy autonomią jednostki a symbiozą w relacji. To warsztaty budowania umiejętności integracji sił, konfrontacji własnych nawyków, wzorców psychofizycznych w celu odkrywania, wydobywania potencjału w nowych jakościach ruchowych.
To praktyka konsolidacji wcześniejszych doświadczeń rozumianych jako pomost, przejście i związek pomiędzy tym, co wiemy, a tym, czego nie znamy. To ścieżka przeciwstawiania sobie różnorodnych sił fizycznych w celu budowania świeżego dialogu, który nie odrzuca oporu lub utraty oporu, nie odrzuca siły i delikatności, który uczy kreatywnych odpowiedzi na impulsy ruchowe poprzez kreatywne budowanie własnej autonomię w stronę ludzkiego dialogu. Obserwujemy nasze wzorce, które determinują nasze ruchowe nawyki a poprzez świadomą ich prowokację próbujemy je przetransformować w potencjał ruchowy oraz obserwować zmienność sił dynamicznych.
Warsztat dedykowany jest aktorom, tancerzom, pasjonatom poszukujących świeżego spojrzenia na własną praktykę.
Różnorodność narzędzi i ich wielopoziomowy wpływ nadaje nam wiele różnych fizycznych jakości w stanach obecności a przez obserwację jej zmienności oraz wizualności ciała w przestrzeni uczymy się ją czytać, opisywać (symbol), interpretować, umiejętnie przenosić w ruch i interakcję z partnerami.

bojowy partnering
Bojowy partnering to intensywna praktyka wzmacniania i integrowania ośrodków ciała, takich jak: kręgosłup, obręcz miednicy, obręcz barkowa, pneumatyka oddechu i zmysły. Stymuluje ośrodkowy układ nerwowy wykształcając i budząc uśpione receptory odpowiedzialne za odruchy, przy współpracy układem nerwowym obwodowym( somatycznym), który bierze udział w tzw ruchu planowym( operacyjnym). Szukamy naturalnych zależności i współpracy pomiędzy: kinetyką, statyką, dynamiką, stanem równowagi i stanem utraty równowagi. Najpierw zaczynamy rozgrzewkę, potem gry interaktywne( zmysł orientacji przestrzennej + koordynacja wzrokowo – ruchowa, zmysł strategiczny i taktyczny), potem zapraszamy aspekt bojowości( zwiększamy częstotliwość naszej uważności, czujności i obecności ale nie poprzez wymuszenie i egzekwowanie ale przez auto – obserwację, stan rozpoznania i przede wszystkim ciekawość). Na końcu wejście w relację i eksploracja jej jakości i potencjału ekspresyjnego. Świadomie konfrontujemy nasze: nawyki, wzorce ruchowe i ograniczenia psychofizyczne, dzięki temu możemy świadomiej transformować je w twórczy potencjał ruchowy nadając tym samym nowe jakości ruchu i jego ekspresji. Nabieramy większej pewności i zaufania do własnego ciała i współpracy z otoczeniem oraz partnerami. Podczas fizycznych interakcji poruszamy tematykę podejmowania decyzji, odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Pracujemy na własnym ciężarze ciała. Praktykujemy: skoki, łapanie, podnoszenie, toczenie, spadanie, przekierowywanie trajektorii ruchowych, przyciąganie, podcinanie, podążanie. Badamy potencjał kinetyczny w sile odśrodkowej i sile dośrodkowej. Budzimy kreatywność w budowaniu prostych zapisów ruchowych które są efektem pogłębionego procesu twórczego, ciekawości, obserwacji, otwartości i zaufania do siebie w grupie.
Warsztat Bojowy Partnering powstał jako kontynuacja projektu badawczego Body Constitution prowadzonego w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Warsztat dedykowany jest wszystkim pasjonatom z różnych praktyk ruchowych poszukujących świeżego spojrzenia na własną praktykę oraz dla osób poszukujących narzędzi samorozwoju.
Przeszkody i ograniczenia to nasi autentyczni nauczyciele, którzy pomagają nam zrozumieć podstawową funkcjonalność i mechanizmy ciała reaktywnego oraz prowokują do powstawania praktycznych pytań. Różnorodność stymulacji, kreatywność i ciekawość to najciekawsza ze ścieżek an drodze odkrywania siebie.
WROCŁAWSKA OFERTA JAKUBA GONTARSKIEGO